Bönedag för Mariestad 3/6

Torsdagen den 3 juni är det bönedag för Mariestad. Kristna från hela vårt land kommer då be med oss för Mariestad. Vi kommer ha en del aktiviteter i vårt närområde men också en final vid residenset tillsammans med de andra kyrkorna. För alla som vill så har vi en bönepromenad på förmiddagen, 10-12, och en annan ner till residenset, som startar från vår kyrka kl 18.15. De andra kyrkorna startar från sina kyrkor och så möts vi vid residenset kl 19 för ett stort bönemöte tillsammans för vår stad. I denna satsning kommer vi också ha hjälp av några ungdomar från bibelskolan Livskraft utanför Aneby.

Tor 10-12 bönevandring från kyrkan, med uppbackning av bibelskolan Livskraft

Tor 15-17 barnaktiviteter i Bråten tillsammans med elever från Livskraft

Tor 18.15 bönevandring mot stan, utgår från kyrkan.

Tor 19 Bönemöte vid residenset tillsammans med Equmeniakyrkan och Pingst.