Andreas Dagernäs predikar

På söndag 14 oktober kommer Andreas Dagernäs och predikar. Andreas har de senaste 3 åren bott i Sydafrika och har tillsammans med sin fru Anneli haft ansvar för EFKs arbete söder om Sahara. Nu bor de i Timmersdala igen och Andreas är just nu en av två som ansvarar för allt EFKs internationella arbete. Vi har bett och supportat familjen under åren i Sydafrika och gör fortfarande och dessutom har ju Andreas vikarierat som pastor en höst i Korskyrkan för fyra år sedan. Missa inte heller Andreas unika erfarenhet från centralafrikanska republiken som han ganska nyss kom hem ifrån. 

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>