Romarbrevet – Allt om Jesus

Nu startar vi en ny predikoserie fram till advent som också kommer återkomma efter jul. En serie utifrån Romarbrevet –  med rubriken Allt om Jesus. Under hösten kommer vi tillsammans läsa Romarbrevet kap 1-11 och vara med om 7 predikningar utifrån brevet. Här finner du info och bibelläsningsplan och här finner du pastor Micael Nilssons utmärkta bakgrundssamanfattning av brevet som du gärna får ladda hem och läsa som en bra grund. Som komplement kan du också kolla när bibelläraren, författaren och nu generalsekreteraren för SEA Olof Edsinger utlägger Romarbrevet i ca 20 min långa filmklipp, ett per kapitel. Kom med på resan in i Romarbrevet – där allt handlar om Jesus. 

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>