EVANGELIUM

Evangelium insta-page-001Under vintern och våren fram till påskhelgen kommer vi att följa evangeliernas berättelser om Jesus Kristus i predikningar i Korskyrkan. Och du kan få vara med och läsa, i den lilla foldern finns det för varje vecka bibelställen som kopplar till predikan nästa söndag och också lite extra om du vill läsa mer. Välkommen med på rean genom evangelierna fram emot Jesus död och uppståndelse. Här finner du hela foldern med bibelläsningsplanen och här finner du de 4 frågor till evangelium du kan ställa till någon av texterna varje vecka, en förenklad form av Discovery Bible study.

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>