EFK fortsätter & växa!

logo_efk

Vi är en del av Evangeliska Frikyrkan, en rörelse som har stor anledning att glädja sig. Vid årsskiftet 2013/2014 bestod EFK av 299 församlingar och 33 091 medlemmar. Det är en ökning med tre församlingar och 833 medlemmar från föregående år. Antalet döpta under 2013 blev 602 personer. I snitt firar 18 200 personer gudstjänst tillsammans varje söndag. Läs mer på EFKs hemsida.

Tacksamhet, men också utmaning att inte slå sig till ro eller slå sig för bröstet, utan att hela tiden fortsätta arbeta lokalt, nationellt och globalt för att människor ska få upptäcka livet med Jesus, befrielsen och förlåtelsen i honom och det spännande liv som vi kan få leva som efterföljare. Läs mer om EFKs dröm fram till 2020 här.

 

 

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>