Söndagens film från Nepal

inf

Idag i gudstjänsten så visades denna filmen från Nepal. Filmen handlar om en kvinna som får hjälp på INF:s sjukhus i Pokhara, “Green Pastures Hospital”. Det öronsjukhus som har börjat byggas, där”vår” missionär Peder Ericsson ansvarar för de elektriska installationerna, byggs på samma tomt. Green Pastures, är i grunden är ett leprasjukhus men tar även emot andra, inte minst patienter som behöver proteser av olika slag. Det är en fantastisk vårdinrättning som verkligen gör skäl för sitt namn!

Disability Story – Durga Maya – International Nepal Fellowship [INF]

Läs mer om INF här på deras hemsida

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>