Vill du vara med & hjälpa Syriens flyktingar i Libanon?

Washington PostLibanon är det land som tagit emot flest av alla som just nu flyr från Syrien, just nu finns det ca 850000 som registrerats av UNCHR, men fler finns säkert oregistrerade. Just nu har vinterkylan slagit till mot norra Libanon med snöfall samtdigt som tusentals människor lever på gränsen till svält. Under årets julkonsert samlade vi in pengar till Evangeliska Frikyrkans lokala samarbetspartners som jobbar med att hjälpa människor konkret. Du kanske inte hade kontanter med dig eller så var du inte med på julkonserten. Vill du vara med ändå så kan du ge en gåva via EFK/Ge för livet, bankgiro 900-5588. Ange “K524 Katastrof Syrien”.

Läs också gärna DNs reportage från den 15/12 för att få en färsk rapport från Bekaadalen i Libanon.

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>