Fantastisk konsert med Watoto

Foto: Eva Almqvist

Foto: Eva Almqvist

Ungefär 175 personer fick vara med om en fantastisk kväll med barnkören från Watoto Church i Kampala i Uganda. Det var nerv, glöd, rythm, glädje, hopp och barn som berörde våra hjärtan. Kören är ute på en 7 månader lång turné i Norge, Sverige och USA för att engagera människor att vara med i Watotos arbete med familjehem för föräldralösa barn, hem för övergivna nyfödda och program för kvinnor som ofta har HIV och historia av att leva som slavar i LRA, Lord´s resistent army som under många år satte skräck i norra Uganda.

IMGP0862_redigerad-1

Foto: Eva Almqvist

Foto: Eva Almqvist

Foto: Eva Almqvist

Foto: Eva Almqvist

Foto: Eva Almqvist

 

Foto: Eva Almqvist

Foto: Eva Almqvist

 

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>