Alphakurs börjar igen i september

Alpha liten png utan textI september är det dags igen för höstens Alphakurs att starta. Ett perfekt tillfälle för dig som funderar kring kristen tro och vill fundera tillsammans med andra över en enkel men god bit mat. Alpha är en grundkurs i kristen tro som finns över hela världen i de flesta olika kyrkosamfund. Under 11 torsdagskvällar gör vi en gemensam resa in i den kristna trons värld och delar våra funderingar och frågor i den takt vi själva vill. Start 5 september 18.30 med en prova på kväll. Läs mer här på vår hemsida, på Alpha Sveriges hemsida eller på Alphas internationella sida. Välkommen med!

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>