Denna vecka ber vi för hela Migrationsområdet

Nu är vi inne på sista veckan i 1 miljon steg för Mariestad. Denna vecka ber vi för Migrations området. Vi har flera som finns med och har funnits med i församlingsgemenskapen senaste åren som är migranter som kommit hit av olika orsaker, men där flera också är konvertiter som därför fruktar för sina liv om de tvingas återvända. Var med och be om att människor ska får en human och rättvis bedömning av svenska myndigheter, be för de som just nu har avvisningsbeslut på sig i vår gemenskap, be för Luna, boendet för ensamkommande barn här i Mariestad och be för att  de som bor i Mariestad och lever i oro och väntar på besked just nu.

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>