Välkomna konfirmander!

konfirmation Mariestad konfirmander korskyrkan missionskyrkan pingstkyrkanVi välkomnar alla våra nya konfirmander till årets konfaläsning. På gudstjänsten idag fick de sina nya mintgröna coola Biblar.

I gudstjänsten predikade Waldemar Sjögren utifrån Apostlagärningarna 4 och Emma Sjögren sjöng tillsammans med Morgan Forsberg och Alexander Käll. Anders Lundin från JTM intervjuades utifrån första veckan av “1 miljon steg för Mariestad” där vi bett för näringslivet i Mariestad. Veckan som kommer nu ber vi för Barn & familjer.

Predikningarna lyssnar du till på vår hemsida. Snart kommer även dagens predikan.

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>