Jesus kommer tillbaka!

Harold Camping, en excentrisk förkunnare i USA gick i sin radiokanal ut hårt med att Jesus skulle komma tillbaka den 21e maj i år, upptäckte sen att han räknat fel med 5 månader och att Jesus skulle komma den 21e oktober och nu gör han en pudel och erkänner att  det är nog bara Jesus som har koll på när han ska komma ändå. Man kan le lite, men samtidigt sprider sig rädslan för världens undergång i världen, rädslan som vi i kyrkan ibland spätt på med tal om uppryckande, de som lämnas kvar, vedermödan osv. Men är det verkligen rädsla vi ska känna inför att Jesus ska komma tillbaka och när är det egentligen det kommer att ske? Två predikningar omkring Jesus andra tillkommelse.

6e nov – Hur kommer Jesus tillbaka 1Thess 4:13-18.

20e nov – När kommer Jesus tillbaka 1 Thess 5:1-11

Mellan dessa gudstjänster kommer vi att ha en skön gudstjänst full av livsberättelser den 13e nov med temat Tro, hopp & kärlek.

Välkommen med och fundera tillsammans med Waldemar som predikar om hur och när Jesus kommer tillbaka!

2 comments to Jesus kommer tillbaka!

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>