Gökotta på Sjöängen

Sjöängen, Sjöängsgården, mariestad, KorskyrkanTorsdag morgon 8.00 samlas alla morgonpigga människor på Sjöängsgården för Gökotta. Morgonen gästas av Pauline Stableford från Tyskland, som berättar om det arbete hon finns i just nu. Vi sjunger lite tillsammans och fikar medhavd fika. Naturligtvis får alla som vill lyssna efter göken också. Gökotta är ett äldre svenskt uttryck för en tidig fågelskådartur. I vissa delar av Sverige har det varit tradition med gökotta på Kristi himmelsfärdsdagen, då man går upp tidigt, i ottan, för att lyssna på vårfåglarna, främst göken.

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>